A magyar állam évtizedekig nem mondott le a vagyonról, ám hiába volt minden, a kincs nem kerülhetett vissza Magyarországra. Ám Zelnik István (61) műgyűjtő megelégelte a jogi háborút, nem kímélt pénzt és energiát: másfél éve döntötte el, hogy megkísérli megvásárolni és hazahozni az edényeket. Ehhez persze hosszas kutatómunka is kellett: az sem volt világos, hogy kik a tulajdonosai a kincsnek.
- A hivatalos publikációkkal ellentétben összesen 15 nagy tárgy található a tárgyegyüttesben, és nem egy, hanem négy tulajdonosuk van - nyilatkozta az Indexnek a műgyűjtő. Miután kiderítette, hogy kinél találhatók a legfontosabb tárgyak, megalkudott a vételárra, és adásvételi szerződést kötött velük.
- Most ezt az ügyletet készítjük elő, a végén a kincsek hazakerülhetnek. A többi tárgy tulajdonosával is kapcsolatban vagyok, ők is késznek tűnnek a megegyezésre - folytatta az interjúban Zelnik, aki nem árulta el a vételárat, ám megjegyezte: több tízmilliárd forintos nagyságrendről van szó. Az üzlethez már csak az kell, hogy a magyar állam ideiglenesen lemondjon a kincsről. A műgyűjtő ugyanis saját vagyonából vásárolná meg a kincset, és Seuso-múzeumot hozna létre. Végrendeletében a tárgyakat a magyar államra hagyná. A döntésre váró Zelnik cserébe csak annyit kér: ne kobozzák el a leleteket, amikor megérkeznek Ferihegyre.
A cikk folytatásáért látogass a Blikk.hu-ra.